Wykłady / Vorträge

Tradycyjne Śpiewanie Adwentowe   

Ein traditionelles und gemütliches Adventsingen  

13 grudnia 2017 roku zakończyliśmy cykl naszych spotkań tradycyjnym śpiewaniem adwentowym. To niezwykłe popołudnie poprowadziła Pani Johanna Lemke – Prediger, od lat zaprzyjaźniona z naszą biblioteką. Prowadząca podzieliła się z nami wieloma ciekawostkami m.in. o chodzących śpiewakach a szczególnie o Martinie Lutrze jako przykładzie chórzysty, który w okresie swojej nauki pielęgnował tradycję śpiewania po domach m.in. chodząc od domu do domu i śpiewając pieśni kościelne.

Wieczór literacki z poezją Eichendorffa  

Dichterlesung mit den Gedichten von Eichendorff 

29 listopada 2017 roku odbyło się u nas spotkanie poetyckie podczas którego uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu przedstawili na forum wybrane fragmenty poezji Josepha von Eichendorffa, patrona naszej biblioteki. Za przygotowanie spotkania odpowiedzialna była Pani Daniela Ploch, nauczycielka języka niemieckiego i opiekunka grupy. Spotkanie odbyło się z okazji przypadającej 26 listopada 160-tej rocznicy śmierci poety. Warstwa tekstowa wieczoru poetyckiego została uświetniona i urozmaicona warstwą muzyczną…

Promocja i Prezentacja książki: „Nowy Testamynt po Ślonsku”

„Nowy Testamynt po Ślonsku” – Eine Buchvorstellung 

22 listopada 2017 roku gościliśmy u nas Pana Gabriela Tobora, burmistrza Radzionkowa, kolekcjonera biblii, który zaprezentował nam owoc swojej wieloletniej pracy i pasji a mianowicie „Nowy Testament” przetłumaczony na język Śląski. Zarówno ziemia śląska jak i gwara śląska są bliskie sercu Pana Tobora. Stąd też powstała decyzja o przetłumaczeniu Nowego Testamyntu.

Cud muzyczny w Leśnicy 

Musikalisches Wunder in Leschnitz

15 listopada 2017 roku odbyło się u nas kolejne ciekawe spotkanie, które poprowadził ksiądz Piotr Tarlinski, który porwał nas do Leśnicy, małego miasteczka na Opolszczyźnie, które chociaż niewielkie, posiada wielkie dziedzictwo i ciekawą historię. Wykład odbył się z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 800-lecia Leśnicy. Ksiądz zwrócił słuchaczom uwagę na zbiory leśnickie i wzniosłość liturgii w tamtych czasach. Na spotkaniu można było podziwiać piękne obrazy i utwory. Kolejny raz można było dojść do przekonania, że często…      

Studenci Opolskiej Germanistyki o postaci Martina Luthra

Studenten der Oppelner Germanistik über die Gestalt Martin Luthers 

8 listopada 2017 roku zawitali do nas studenci opolskiej germanistyki którzy na forum przedstawili życiorys Martina Luthra. Projekt studencki był koordynowany przez Panią dr Gabrielę Jelitto-Piechulik i miał na celu zwrócenie uwagi na postać reformatora i temat reformacji. Studenci za pomocą odegranych scenek a także pokazanych fragmentów filmu przybliżyli słuchaczom postać…  

Z wizytą u hrabstwa von Smolorz 

Zu Besuch bei der Grafschaft von Smolorz 

25 października 2017 roku Pani Katarzyna Smolorz oprowadziła nas po zamku w Starych Tarnowicach i opowiedziała o działalności całego kompleksu. Prowadząca zaprezentowała wiele ciekawych zdjęć. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o zamku w Starych Tarnowicach odwiedźcie stronę internetową: http://www.komplekszamkowy.pl/ Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć ze spotkania 🙂

Am 25. Oktober 2017 ließen wir uns von Frau Katarzyna Smolorz durch das malerische Schloss in Alt Tarnowitz führen.

Gabriela Jelitto-Piechulik o 500-leciu Reformacji

Gabriela Jelitto-Piechulik über das 500 Reformationsjubiläum

18 października 2017 roku nasza biblioteka gościła u siebie Panią dr Gabrielę Jelitto-Piechulik, która z okazji 500-lecia reformacji opowiedziała nam o postaci Martina Luthra, o jego zasługach i o jego znaczeniu współcześnie. Z okazji jubileuszu mogliśmy zgłębić życie reformatora na nowo. Opolska Germanistyka z tej okazji przygotowała projekt który zostanie zaprezentowany w budynku naszej biblioteki już 08 listopada 2017 roku. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich…

Marek Sikorski – Refleksja na temat życia Św. Jadwigi Śląskiej

Marek Sikorski – Reflexion über das Leben von St. Hedwig von Schlesien 

11 października 2017 roku gościliśmy w naszej bibliotece wyjątkowego gościa, uznanego autora wielu książek, Pana dr Marka Sikorskiego, który podzielił się z nami refleksją o życiu Św. Jadwigi Śląskiej, której 750-lecie kanonizacji przypada w tym roku. Żywot Świętej przytoczony był w kontekście hagiografii i ikonografii, a głównym motywem był znany tryptyk z ” Legendą Św. Jadwigi.”…

Władze Komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce

Die Haltung der kommunistischen Behörden gegenüber der deutschen Bevölkerung in Polen

4 października 2017 roku mieliśmy przyjemność gościć u nas Pana Bernarda Linka z Instytutu Śląskiego, który poruszył problematykę książki „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945-1989” Wraz z nim do dyskusji włączyli się jej autorzy Pan Piotr Madajczyk i Pan Sebastian Rosenbaum….

Prezentacja książki „O życiu i śmierci w Opolu” 

Vorstellung des Buches „Vom Leben und Sterben in Oppeln”

27 września 2017 roku rozpoczęliśmy jesienny cykl spotkań i wykładów w naszej bibliotece. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć u nas Panią Joannę Filipczyk i Pana Gerharda Schillera, którzy zaprezentowali przed uczestnikami spotkania niedawno wydaną książkę pt. „O życiu i śmierci w Opolu – Stary cmentarz miejski 1813-1963”. 

Gliwicka kolekcja wyrobów fajansowych z Prószkowa 

Gleiwitzer Sammlung der Fayence- und Steingutmanufaktur zu Proskau

20 czerwca 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie w naszej bibliotece. Gościliśmy na nim znaną historyk sztuki, Panią Annę Kwiecień. Pani Kwiecień ukończyła studia na wydziale Filozoficzno-Historycznym na Uniwersytecie Wrocławskim, a także Podyplomowe Studium Muzeologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka licznych wystaw stałych poświęconych rzemiosłu artystycznemu. Od 1988 roku związana z Muzeum w Gliwicach. Obecnie pracuje na stanowisku starszego kustosza oraz kierownika Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Podczas spotkania zostało zaprezentowanych wiele fotografii wyrobów fajansowych. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć ze spotkania. Było to ostatnie spotkanie przed wakacjami a na kolejne zapraszamy Wszystkich już jesienią!

Głogówek w obiektywie – ludzie i wydarzenia 

Oberglogau durch das Objektiv betrachtet – Menschen und Ereignisse

6 czerwca 2017 roku Pani Barbara Grzegorczyk umiliła naszym słuchaczom czas swoimi ciekawymi opowieściami o dawnych dziejach i mieszkańcach Głogówka. Nasza prelegentka znana jest ze swojego zaangażowania w upowszechnianie i ochronę kultury. Mimo iż była nauczycielką języka Polskiego zawsze chętnie promowała także gwarę śląską, nawet w czasach kiedy nie było to mile widziane. Oprócz tego Pani Grzegorczyk była wieloletnią dyrektorką…

Historia i przyroda czynnikami kształtującymi turystyczną atrakcyjność regionu 

Geschichte und Natur als Faktoren der touristischen Attraktivität der Region

31 maja 2017 roku mieliśmy wielką przyjemność gościć w naszej bibliotece bardzo ciekawą postać a mianowicie Pana Konrada Wacławczyka. Nasz gość, na co dzień zastępca burmistrza miasta Kolonowskie, w wolnym czasie miłośnik historii i zapalony krajoznawca, który w historii i przyrodzie swojego regionu…

Prof. Ulrich Ammon o wartości języka niemieckiego w świecie

Prof. Ulrich Ammon über den Wert der deutschen Sprache in der Welt

Dnia 24 maja 2017 roku prof. Ulrich Ammon wygłosił w naszej bibliotece wykład pt. „Dlaczego warto zachować język niemiecki jako język mniejszości narodowej oraz nauczyć się go jako języka obcego”. Pan Ammon przypomniał o niezwykle ważnej roli tego języka w świecie. Okazuje się, że język niemiecki zajmuje…

Prezentacja publikacji: Unterwegs in Polen / Präsentation der Publikation: Unterwegs in Polen

W poniedziałek 24 kwietnia 2017 r. o godz. 16 w Centralnej Bibliotece Josepha von Eichendorffa odbyła się prezentacja publikacji „Unterwegs in Polen” autorstwa Hansa Bollingera, niemieckiego pedagoga, muzyka i podróżnika. Nie było Was na spotkaniu a jesteście ciekawi o czym jest ta książka? Publikację możecie wypożyczyć w naszej centrali. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!