Bibliobus w szkole 2017Bücherbus auf dem Schulhof 2017

Busem i z lekturą w Solarni
Mit dem Bus und der Lektüre in Solarnia

Dwujęzyczna szkoła im. Josepha von Eichendorffa w Solarnii była kolejnym miejscem na mapie, do którego dotarł nasz bibliobus. Oprócz patrona, Josepha von Eichendorffa, naszą bibliotekę łączy z tą szkołą zamiłowanie do języka niemieckiego. Książki w tym języku są chętnie czytane przez tamtejszych uczniów. Po prezentacji ukazującej walory czytania klasycznie wydanej książki, czyli wydrukowanej na papierze, uczniowie zajrzeli do bibliobusu. Każdy z uczestników zajęć mógł sobie wybrać książkę i ją wypożyczyć. Justyna i Mariusz.

Rozstrzygnięcie konkursu w Solarni

Wettbewerbsentscheidung in Solarnia 

Przed kilkoma dniami odwiedziliśmy szkołę podstawową w Solarni by nagrodzić tamtejszych uczniów za ich prace konkursowe. Konkurs polegał na przeczytaniu wybranej książki w języku niemieckim a następnie wykonaniu pracy. Prace miały nawiązywać do treści wypożyczonej książki i mogły zostać wykonane dowolną techniką i stylem. Nasza komisja oceniła prace i po gruntownym namyśle wyłoniła zwycięzców i wręczyła nagrody. Z kolei nauczycielom zostały wręczone certyfikaty wkład i współpracę w projekcie. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć najstaranniej wykonanych prac 🙂

Bibliobusem z wizytą w Chróścicach
Mit dem Bus zu Besuch in Chrosczütz

Kolejnym przystankiem, na którym zatrzymał się nasz bibliobus, były Chróścice. W piątek, 24 marca 2017 roku wiele dzieci z tamtejszej szkoły podstawowej wzięło udział w interesującej prezentacji, podczas której przypomniana im została wartość tradycyjnej książki. Dzieciom przekazano również, żeby rozsądnie i z umiarem obchodzili się z tabletami oraz innymi elektronicznymi i multimedialnymi.

Z nagrodami u uczniów w Chróścicach

Mit Preisen bei den Schülern in Chrosczütz

Jak pamiętacie jakiś czas temu w podróż do krainy książek wybrali się także uczniowie szkoły podstawowej z Chróścic. Ci, którzy przeczytali jakąś książkę w języku niemieckim i wykonali do niej pracę, mogli wziąć udział w konkursie. Dzieci bardzo cieszyły się z otrzymanych upominków.

Wie Sie sich erinnern haben auch die Schüler der Grundschule in Chrosczütz eine Reise in das Bücherland angetreten. Diejenigen Schüler, die ein Buch in deutscher Sprache gelesen und überdies…

Biblioteka na kółkach w Żużeli i Leśnicy
Bibliothek auf Rädern in Zuzella und Leschnitz

We wtorek 14 marca 2017 wyruszyliśmy w trasę bibliobusem. We współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie odwiedziliśmy w ramach projektu „Bibliobus na podwórku szkolnym” szkołę podstawową w Żużeli i Leśnicy. Dzieciom została przypomniana wartość książek. Mali słuchacze dali się także przekonać o korzyściach, jakie płyną z czytania książek w języku niemieckim. Uczestnicy zostali także ostrzeżeni o zagrożeniu, które czai się za użytkowaniem tabletów od najwcześniejszych lat dziecięcych.

Rozwiązanie konkursu czytelniczego w Żużeli i Leśnicy

Lösung des Lesewettbewerbs in Zuzella und Leschnitz

Jeszcze przed wakacjami zajechaliśmy do Żużeli i Leśnicy, aby rozdać nagrody autorom najlepszych prac w konkursie czytelniczym: „Eine Reise in das Bücherland”. Dzieci udowodniły, że ich kreatywność i pomysłowość nie zna granic. Wybranie najlepszych prac nie było łatwe. Najbardziej pomysłowe osoby zostały nagrodzone. Dzieci miały wielką frajdę. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.