Bibliobus – niebanalny pomysł na promocję czytelnictwa
Mobilna biblioteka, która dostarcza książki pod drzwi – to nie rozwiązanie rodem z fantastyki, a pomysł pracowników biblioteki Josepha von Eichendorffa w Opolu. Już od ponad 20-stu lat biblioteki na czterech kółkach jeżdżą po Opolszczyźnie. To pomysł na promocję czytelnictwa i rozwiązanie dla tych, którzy do biblioteki mają za daleko. Niestety ponad 25-letnie pojazdy trzeba będzie niebawem wymienić na nowe.
Czy jest szansa na nowy Bibliobus?
Centralna Biblioteka im. Josepha von Eichendorffa w Opolu posiada dwa bibliobusy, czyli bibliotekę na kółkach. Złożyła swój projekt do Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego, ale nie został on skierowany do głosowania.
– Nasze dwa samochody już są bardzo wysłużone, ale nadal będą woziły książki – dodaje dyrektor biblioteki ks. dr Piotr Tarliński. – Te bibliobusy jeżdżą już ponad 25 lat. One najpierw stanowiły taką obsługę, też dla bibliotek filialnych i centralnej biblioteki. One zakładane były przy parafiach i także przy niektórych bibliotekach gminnych. Natomiast w tej chwili bibliobusy są usamodzielnione. One docierają do siedemdziesięciu miejscowości. Są to projekty, w które włączają się instytucje zewnętrzne, żeby umożliwić nam, w ogóle pracę tymi bibliobusami.
Z wizytą Bibliobusem w Szkole TAK
Czytanie książek czy granie w gry komputerowe? To pytanie wywołało żywą dyskusję podczas spotkania z gośćmi z Centralna Biblioteka Josepha von Eichendorffa. Niektóre dzieciaki nie chciały się zgodzić ze stwierdzeniem, że gry są gorsze od książek. Wspólnie doszliśmy jednak do wniosku, że brak umiaru we wszystkim – również w czytaniu książek – może być czymś, co destrukcyjnie wpływa na nasze życie. Goście przyjechali do nas Bibliobusem, czyli obwoźną biblioteką, która podróżuje po szkołach Opolszczyzny. Twórcy projektu chcą promować czytelnictwo wśród najmłodszych. Nasze dzieciaki mogły wypożyczyć wybrane przez siebie książki napisane w języku niemieckim.
Z upominkami u dzieciaczków ze szkoły TAK
W poniedziałek wręczyliśmy nagrody w konkursie „Bücherbus aud dem Schulhof – Reise in das Bücherland 2018” (Bibliobus na szkolnym podwórku – podróż w krainę książek 2018). Nasi uczniowie mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice do książki, którą wypożyczyli podczas jesiennego spotkania w naszej szkole.
Święta (nie)pokorna
O św. Jadwidze Śląskiej, która z pokory i dla umartwienia się chodziła boso, a polecenie spowiednika nakazującego noszenie butów spełniła, zawieszając je na pasku, opowiedział dr Marek Sikorski, historyk sztuki.
Wskazywał jednak nie na przekorę księżnej, lecz raczej na jej pobożność, wielkie współczucie i miłosierdzie dla biednych oraz życie w trudnych czasach, pełne cierpień, ale też ufności do Boga.
Przypadająca w tym roku 750. rocznica kanonizacji św. Jadwigi była okazją do przypomnienia postaci patronki Śląska. Centralna Biblioteka im. Josepha von Eichendorffa w Opolu i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zorganizowały wykład pt. „W kręgu kultu św. Jadwigi Śląskiej. Rozważania o hagiografii i ikonografii”.
Gimnazjaliści z Pokoju w odkrywczej podróży po Niemczech
W dniu 22.05.2017 uczniowie klas IIA i IIIB Publicznego Gimnazjum w Pokoju uczęszczający na język mniejszości narodowej niemieckiej pojechali na warsztaty biblioteczne do stolicy naszego województwa w ramach zajęć z przedmiotu. Zostali zaproszeni do niemieckiej biblioteki von Eichendorffa. Wiedzieliście, że popularny napój gazowany „Fanta” pochodzi z Niemiec, a na początku jej składnikami były serwatka oraz miąższ z jabłka? Kto wynalazł torebki z herbatą? Co to jest Automobil? Co znaczy słowo „Nivea”? Odpowiedzi na te i wiele innych otrzymali uczestnicy warsztatów o tematyce „Made in Germany”, czyli dotyczącej wynalazków pochodzących z Niemiec…
Bibliobusem gościnnie w Chróscicach
W piątek, 24 marca do szkoły przyjechał bibliobus. Dzieci z klas IIa, IIb, IIIb oraz IIIa wzięły udział w interesującej prezentacji, podczas której została im przypomniana wartość tradycyjnej książki. Dzieciom przekazano również, żeby rozsądnie i z umiarem obchodzili się z tabletami(prezentacja krótkiej bajki „Homo tabletis”) oraz innymi elektronicznymi i multimedialnymi urządzeniami. Słuchacze chętnie dyskutowali o walorach czytania, a także próbowali odpowiedzieć na pytanie, która książka jest lepsza – tradycyjna papierowa, a może e-book.
Nowe książki dla Biblioteki im J. von Eichendorffa w Opolu
23 lutego 2016 r. Konsul Republiki Federałnej Niemiec w Opolu Sabine Haake przekazała w darze na rzecz Centralnej Biblioteki Caritas im. Josepha von Eichendorffa znaczną liczbę książek. Zbiory wzbogaciły się o współczesną literaturę młodzieżową poruszającą tematy wprost związane z życiem ludzi młodych we współczesnych kontekstach społecznych.
Uznanie za 20 lat ofiarnej służby
Po dwudziestu latach działalności dorobek bibliotek Caritas jest imponujący. – W samej opolskiej centrali, czyli Polsko-Niemieckiej Bibliotece Caritas im. Eichendorffa oferujemy czytelnikom 67 tys. tomów – mówi ks. dr Piotr Tarlinski, dyrektor placówki i duszpasterz mniejszości narodowych.
Wyjątkowy gość w miejscu pojednania polsko-niemieckiego
Dyskusję w wypełnionej publicznością sali konferencyjnej prowadził Waldemar Gielzok, przewodniczący zarządu Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. Zaprosił gościa do próby zdefiniowania, czym jest wielokulturowość i jak się ma do tak zwanego multi kulti.